نمایندگی تعمیر دوربین و لنز نیکون در ایران
تعمیرگاه مرکزی دوربین / ایده ال دوربین

برگشت به صفحه نخست
مقالات

نکاتی که برای عکاسی در ساعتهای آبی باید در نظر داشته باشیم

 

به لحظاتی قبل از طلوع آفتاب و یا مدت زمان کوتاهی بعد از زمان آفتاب در نخستین ساعت های صبحگاهی ؛ ساعت آبی در عکاسی گفته می شود. این یکی از زیباترین زمان ها برای ثبت عکس هایی منحصر به فرد می باشد  و مشاهده یک پهنه آسمان نرم و لطیف در حالتی که تنالیته غالب نور به سمت رنگ آبی گرایش دارد یک موقعیت بی نظیر است.در اغلب موارد عکاسان ثبت صحنه ها در یک ساعت آبی را نادیده می انگارند اما طیف نور افسانه ای که لحظاتی قبل از طلوع  آفتاب در فضا وجود دارد و مدت کوتاهی قبل از غروب افتاب نیز می توان مشاهده نمود , یک پرتو نور منحصر به فرد است در کل فقط 20 تا 40 دقیقه به طول می انجامد .

تعمیر دوربین نیکون - تعمیر لنز نیکون

از آنجا که این شرایط نور برای مدت زمان بسیار کوتاهی پایدار می ماند ؛ از این روی به خوبی برنامه ریزی کنید تا در زمان مناسب در مکان صحیح قرار داشته باشید .همیشه به خاطر داشته باشید ؛ که در این زمان آسمان از دید دوربین آبی دیده می شود اما چشم شما ممکن است آنرا به صورت آبی مشاهده نکند .بنابراین چند عکس آزمایشی بگیرید تا نسبت به آبی بودن آسمان اطمینان حاصل نمایید .

تعمیر دوربین نیکون - تعمیر لنز نیکون

از یک سه پایه استفاده کنید.

به دلیل کم بودن گستره تابش نور در ساعت های آبی احتمالا شما مجبور خواهید بود تا برای عکاسی از مناظر و صحنه های طبیعی ثابت ؛ از یک سرعت شاتر پایین استفاده کنید و در زمانی که از یک سرعت شاتر پایین برای عکاسی استفاده می کنید ؛ وجود یک سه پایه مرغوب ؛ امری ضروری است .سه پایه به شما کمک می کند تا تصاویری کاملا شارپ و بدون لرزش را به دست بیاورید .بنابراین برای دستیابی به بهترین نتایج در زمان عکاسی از ساعت های آبی ؛همراه داشتن سه پایه خوب و مقاوم را فراموش نکنید .

از  مود اولویت شاتر استفاده کنید.

برای دستیابی به تصاویر بسیار عالی در زمان عکاسی در ساعت های آبی ؛لازم است تا به تنظیمات دوربین خود اشراف کامل داشته باشید .در بسیاری از موقعیت ها توصیه می شود تا از مود نوردهی اولویت شاتر استفاده کنید .این مود به شما اجازه می دهد تا کنترل سرعت شاتر دوربین را به صورت کامل در دست  بگیرید و با برخورداری از حالت نوردهی مناسب ، با استفاده از توانایی تنظیم سرعت شاتر در این مود ؛ امکان انجام تنظیمات دقیق برای دستیابی به حالت های نوردهی طولانی به وجود می آید .حالت نوردهی طولانی ؛ پهنه آسمان را بسیار نرم و لطیف نموده و رد نورهای دارای حرکت را به صورت خطوط کشیده ثبت می کند .

تعمیر دوربین نیکون - تعمیر لنز نیکون

با فرمت RAW عکس بگیرید.

فرمت RAW حالتی است که دوربین تمامی اطلاعات به دست آمده را در قالب یک فرمت خام ذخیره می کند و با نگهداری این اطلاعات ب شما اجازه می دهد تا در زمان ادیت عکس ؛ تعداد زیادی از گزینه های ویرایش تصویر را در اختیار داشته باشید. عکاسی با استفاده از فرمت RAW این امکان را به وجود می آورد که به تصاویری با بهترین کیفیت بتوان دست پیدا کرد .به طور خاص در زمان ویرایش نرم افزاری عکس های به دست آمده ؛در اختیار داشتن یک فایل RAW فرصتهای زیادی را برای اصلاح حالت های مختلف تصویر به وجود می آورد .

تعمیر دوربین نیکون - تعمیر لنز نیکون

از حالت فوکوس دستی استفاده کنید :

سیستم اتوفوکوس دوربین شما برای ارایه بهترین عملکرد خود به نور احتیاج دارد و در شرایط عکاسی در یک محیط کم نور ممکن است بسیاری از عملکردهای خود را از دست داده و یا اینکه قادر به تشخیص نقطه فوکوس نباشد. در زمان هایی که سیستم فوکوس دوربین قادر به تشخیص سوژه نیست ، از گزینه فوکوس دستی لنز و دوربین خود استفاده کنید.

تعمیر دوربین نیکون - تعمیر لنز نیکون

از براکت گذاری نوردهی خودکار ( AEB) استفاده کنید .

استفاده از براکت گذاری نوردهی خودکار ( AEB)  برای عکاسی در ساعت های آبی یک گزینه بسیار مفید می تواند باشد .با استفاده از این گزینه ؛ دوربین شما سه یا چند شات عکس با حالت های نوردهی متفاوت به دست می آورد .با ترکیب این عکس ها در ادیت با نرم افزاری به یک تصویر با نوردهی مطلوب می توان دست پیدا کرد .

تعمیر دوربین نیکون - تعمیر لنز نیکون

نور را تامین کنید .

گاهی اوقات برای عکاسی در ساعت های آبی به وجود منبع نور نیاز پیدا می کنید .وجود مقدار کمی نور ناشی از یک آتش کوچک ؛ نور یک فضای شهری در دور دست ؛نور اتومبیل های در حال گذر و …به ایجاد حس پویایی و خلاقیت در درون تصویر شما کمک می نماید . در هر صورت برای عکاسی از صحنه ها و سوژه های کوچکتر ؛ گاهی به استفاده از فلاش نیز ممکن است نیاز داشته باشید و استفاده از روشهای مختلف سینک فلاش با سرعت شاتر دوربین برای به دست آوردن حالت های خلاقانه در درون کادر تصویر می تواند موثر باشد.

تعمیر دوربین نیکون - تعمیر لنز نیکون

از یک دیافراگم نسبتا بسته استفاده کنید .

برای به دست آوردن جزئیات بیشتر در یک پهنه بزرگ ؛ از دیافراگم های بسته تر استفاده نمایید . به این نکته توجه داشته باشید که شما در حال عکاسی فضای باز و استفاده از نور محیط هستید و در این شرایط به دست آوردن جزئیات از حالت های مختلف موجود در پس زمینه ،‌ممکن است دارای اهمیت باشد. حالتی مثل تنظیمات دیافراگم در  f/16 برای این منظور به شما بسیار کمک می کند .در صورت تاریک بودن فضا و کمبود نور در محیط ؛ ایزو دوربین را کمی افزایش دهید .

تصاویر را ویرایش کنید.

برای ارایه یک تصویر رویایی از فضای مورد عکاسی ؛ در نهایت به مقداری ویرایش تصویر نیاز خواهید داشت .تغییر تنالیته رنگ ها برای به وجود آوردن رنگ های سرد و گرم کاملا متضاد ؛یکی از ترفند های نرم افزاری برای جذاب تر نمودن عکس های ثبت شده از ساعتهای آبی می باشد . در صورتی که در زمان عکاسی فایل های خود را با فرمت خام ( RAW) ثبت کرده باشید ، در زمان ویرایش تصویر با نرم افزار های ادیت عکس به خوبی می توانید بخش  ها و حالت های مختلف تصویر خود را مجددا تنظیم نموده و حالتهای دلخواه خود را به دست بیاورید .

تهیه و تنظیم : ایده آل دوربین - نمایندگی تعمیر دوربین نیکون در ایران